Aleksandras Grehamas Belas (angl. Alexander Graham Bell, 1847 m. kovo 3 d. Edinburgas, Škotija – 1922 m. rugpjūčio 2 d. Beinn Bhreagh, Naujoji Škotija, Kanada) – škotų mokslininkas, telefono išradėjas, Bello telefonų kompanijos įkūrėjas.
Aleksandras Grejamas Belas, telefono išradėjas, gimė 1847 m. Edinburge, Škotijoje. Nors formaliai jis mokėsi tik kelerius metus, tačiau gerai išsilavino pats bei padedamas šeimos. Belo susidomėjimas balso garsais kilo natūraliai, nes jo tėvas buvo balso fiziologijos, kalbos taisymo bei kurčiųjų mokymo specialistas.
1871 m. Belas atvyko į Bostoną, Masačiusetse. Ten 1875 m. jis padarė atradimus, kurie lėmė telefono išradimą. 1876 m. vasarį jis pareikalavo patento ir po kelių savaičių jį gavo.
Vos gavęs patentą, Belas nuvežė savo telefoną į parodą Filadelfijoje. Jo išradimas sukėlė didelį visuomenės susidomėjimą, ir Belas buvo apdovanotas. Vis dėlto Vakarų jungtinė telefonų kompanija, kuriai buvo pasiūlyta pirkti teisę į išradimą už 100 000 dolerių, to atsisakė. Tada Belas su savo bendradarbiais 1877 m. liepą įkūrė savo kompaniją, šiandieninės Amerikos telefono ir telegrafo kompanijos pirmtaką. Telefonas labai greitai susilaukė milžiniškos sėkmės ir AT&T ilgainiui tapo didžiausia pasaulyje privačia biznio korporacija. (Vėliau ji suskilo
į kelias mažesnes kompanijas.)
Belas ir jo žmona, 1879 m. kovo mėnesį turėję telefonų kompanijoje apie 15% akcijų, atrodo, nelabai įsivaizdavo, kokia fantastiškai pelninga bus kompanija. Per septynis mėnesius savo akcijas pardavė vidutiniškai po 250 dolerių. Nuo
lapkričio mėnesio jau buvo parduodamos po 1000 dolerių! (O praėjusių metų kovo mėnesį, kai akcijos dar buvo pardavinėjamos po 65 dolerius, Belo žmona maldavo jį kuo greičiau jas parduoti, nes bijojo, kad vėliau nebebus tokios brangios!) 1881 m. jie neprotingai pasielgė, parduodami trečdalį savo likusių akcijų. Vis dėlto iki 1883 m. jos vis dar kainavo apie vieną milijoną dolerių.
Nors telefono išradimas praturtino Belą, savo tyrinėjimų jis nenutraukė ir išrado dar kelis naudingus (nors ne tokius svarbius) prietaisus. Jis domėjosi viskuo, tačiau pirmiausia jam rūpėjo padėti kurtiesiems. Beje, jo paties žmona buvo kurčia mergina, kurią jis anksčiau mokė. Jie turėjo du sūnus ir dvi dukteris, bet abu berniukai mirė kūdikystėje. 1882 m. Belas tapo Jungtinių Valstijų piliečiu. Jis mirė 1922 metais.
42 vieta (tarp 100 įtakingiausių žmonių istorijoje)
Bet kokie Belo įtakingumo vertinimai priklauso nuo telefono svarbos, kuri, mano manymu, yra labai didelė, kadangi nedaug išradimų taip plačiai naudojami kasdienybėje.
Markonis vis dėlto vertinamas aukščiau už Belą, nes radijas daugiau kur pritaikomas prietaisas už telefoną. Be to, pokalbį telefonu iš principo gali pakeisti pokalbis per radiją, tačiau yra daug situacijų (kaip ryšys su lėktuvu ar laivu), kai telefonas negali pakeisti radijo. Jeigu būtų tik šis veiksnys, Belas užimtų daug žemesnę vietą už Markonį.
Bet reikia atsižvelgti į dar du dalykus. Pirma, nors atskirus pokalbius telefonu gali pakeisti radijas, būtų labai sunku ekvivalenčių radijo tinklu pakeisti visą telefoninę sistemą. Antra, Belas pirmasis atrado garsų perdavimo būdą; vėliau šis metodas buvo perimtas ir panaudotas radijo imtuvo, magnetofono ir įvairių panašių prietaisų išradėjų. Todėl Aleksandras Grehamas Belas laikomas tik truputį mažiau įtakingas už Markonį.
Leave a Reply