Pagal abėcėlę

 • A (131)
 • B (39)
 • C (20)
 • Č (10)
 • D (83)
 • E (44)
 • F (35)
 • G (40)
 • H (46)
 • I (18)
 • J (73)
 • K (59)
 • L (44)
 • M (96)
 • N (25)
 • O (21)
 • P (53)
 • R (63)
 • S (49)
 • Š (12)
 • T (35)
 • U (4)
 • V (82)
 • Z (7)
 • Ž (18)

Vladimiras Kramnikas

Vladimiras Kramnikas

Vladimiras Kramnikas

Vladimiras Borisovičius Kramnikas (rus. Владимир Борисович Крамник, FIDE leidiniuose Vladimir Kramnik; g. 1975 m. birželio 25 d. Tuapsėje, Rusijoje) – Rusijos šachmatininkas, 14-asis šachmatų pasaulio čempionas (po pergalės prieš Garį Kasparovą 2000 m.).

1991 m. dalyvaudamas pasaulio jaunių čempionate iki 18 m. amžiaus grupėje tapo pasaulio čempionu.

Kaip apie galimą ateities pretendentą į pasaulio čempionus apie V. Kramniką pradėta kalbėti 1994 m., kai jis greitaisiais šachmatais Intel Didžiojo prizo „ Kremliaus taurės“ ketvirtfinalyje nugalėjo G. Kasparovą. Tuo metu 19-metis Botviniko-Kasparovo mokyklos auklėtinis jau buvo tvirtas Rusijos rinktinės narys ir pastoviai dalyvaudavo superturnyruose (1994 m. Linareso turnyre nugalėjo G. Kasparovą).

1994 m., nors ir būdamas tarp kandidatų, abejose „atšakose“: FIDE ir PŠA, dideliems žygiams dar nebuvo pasiruošęs: iš abiejų organizacijų rengiamų kandidatų mačų iškrito ketvirtfinaliuose. Bet per sekančius dvejus metus jis auga ir patenka į stipriausių pasaulio žaidėjų tarpą. 1996 m. pagal reitingą paveja G. Kasparovą (2775) Bet iki 1997 m. pabaigos, nei jam, nei bet kuriam kitam, nebuvo galimybių kovoti dėl pasaulio čempiono titulo. Bet, kai FIDE nusprendė pasaulio čempionatą rengti, kaip trumpų mačų atkrentamasias varžybas, jis į 1997 m. Groningeną nevyko – nesiruošė jose dalyvauti.

Po to, kai pralaimėjo A. Širovui atrankos į pretendentus mačą, iš karto visi apie jo pretenzijas į „karūną“ užmiršo. V. Kramnikas toliau sėkmingai dalyvavo turnyruose. Pastoviai laimėdavo turnyrus Dortmunde, 1997 m. Dos Hermane, greitųjų šachmatų turnyre Monake, Frankfurte, o taip pat pirmąjį Intel Didyjį prizą. Vladimiras visados buvo viršutinėje turnyrų dalyje, tarp favoritų, tiesa, jam trūko tos didžiulės G. Kasparovo energijos, troškimo visur ir visada nugalėti.

Nežiūrint to, V. Kramnikas buvo pasiryžęs iškovoti pasaulio čempiono vardą ir visas jėgas atidavė pasiruošimui būsimajam mačui.

2000 m., pasiūlius G. Kasparovui, Londone žaidė su juo pasaulio čempionato mačą ir nugalėjęs čempioną 8½ : 6½ tapo pasaulio šachmatų čempionu.

Ketveri metai tarp mačų su G. Kasparovu ir P. Leko prabėgo visai ne lengvai – jam teko įveikti iškilusias didžiules ne visai šachmatines užduotis (surengti pretendento atrankos varžybas), dėl ko vos nesugadino savo sveikatos, o rezultatai prie lentos ėmė kristi. 2001 m. Vladimiras Kramnikas dar tebebuvo formoje: nusileidęs G. Kasparovui Veik an Zee ir Astanoje, jis buvo pirmas Dortmunde ir greitųjų šachmatų turnyruose – Monake, Ciuriche (finale laimėjo prieš G. Kasparovą – 1½ : ½) ir Maince sužaidė lygiosiomis 5 : 5 mačą su V. Anandu. Metų pabaigoje M. Botviniko atminimo turnyre Maskvoje sužaidė mačų su G. Kasparovu: klasikiniais šachmatais (2 : 2), greitaisiais (3:3) ir žaibo (3½ : 6½).

Visi 2002 m. metai praėjo besiruošiant mačui su kompiuterine programa Deep Fritz. Šis mačas baigėsi – 4 : 4.

2003 nesėkmingai žaidė Veik an Zee, kur surinko 7 taškus iš 13, tačiau, aplenkęs G. Kasparovą pasidalijo su P. Leko 1-ąją vietą Linareso turnyre – 7 iš 12. Dortmunde jį aplenkė V. Bologanas, greitųjų šachmatų finale Cap d’Agde kurorte Prancūzijoj – V. Anandas.

2004 m. vėl nesėkmė Veik an Zee, bet buvo pergalės Linareso turnyre ir Monake. Prieš mačą atkrentamųjų mačų varžybose Dortmunde finale pralaimėjo V. Anandui – 1½ : 2½.

2004 m. rudenį žaidė klasikinio pasaulio šachmatų čempionato 14 partijų mačą su Peteriu Leko, kuris jam sekėsi ne lengvai, bet, laimėjęs paskutinę mačo partiją, išlygino mačo rezultatą (7 : 7) ir išliko pasaulio čempionu.

2006 m. Elistoje žaidė pasaulio šachmatų titulų sujungimo mače su FIDE pasaulio čempionu Veselinu Topalovu. Mačui pasibaigus lygiosiomis 6:6, laimėjo greitųjų šachmatų mačą ir tapo neginčijamu pasaulio čempionu.

2007 m. rudenį, žaisdamas pasaulio čempionato turnyre Meksike, užėmė 2-ąją vietą (pirmas V. Anandas) ir prarado pasaulio čempiono titulą.

Visą tai, ko nepavyko parodyti 2007 m. pasaulio čempionate jis atskleidė M. Talio atminimo turnyre ((6½ iš 9). Bet sekantys 2008 m. virto neišsipildžiusių lūkesčių metais: liga, o dėl jos – nesėkmė Veik an Zee, Dortmunde (3 iš 7) ir M. Talio 2008 m. atminimo turnyre tašku atsilieka nuo V. Ivančiuko. Nepasakysi, kad V. Kramnikas tuo metu buvo ne formoje: pasaulio žaibo čempionate, nusileidęs tik V. Ivančiukui, buvo 2-as (22½ iš 34).

Žaidžiant 2007 m. pasaulio čempionato turnyrą V. Kramnikas turėjo privilegiją į mačą su čempionu, tam atvejui, jei nelaimėtų turnyro ir prarastų titulą. Turnyre jis užėmė antrąją vietą todėl pasinaudojo FIDE jam suteikta privilegija ir žaidė 2008 m. pasaulio čempionato mačą su V. Anandu, kurį pralaimėjo 4½ :6½.

Į 2011 m. gegužės mėn. vykusius Kandidatų mačus patenka pagal geriausią vidutinį reitingą. Ketvirtfinalio mače (4-ios partijos), kuris buvo labai atkaklus, po greitųjų ir žaibo partijų įveikia Teimūrą Radžabovą 6½ : 5½.

Pusfinalyje teko susidurti su A. Griščiuku. Pagrindinis, keturių partijų, mačas neišaiškino nugalėtojo – visos partijos baigėsi taikiai. Žaidžiant papildomas keturias greitųjų partijas – vėl lygiosios. Tik, žaidžiant dviejų partijų žaibo mikromačą, pralaimėjus pirmąją ir sužaidus antrąja lygiosiomis, teko iš tolesnių varžybų pasitraukti (4 ½ : 5½).

Vėl dėl gero reitingo pateko į 2013 m. kovo – balandžio mėn. Londone vykusį Kandidatų turnyrą. Čia, gerai sužaidęs turnyro antrąją pusę (5 iš 7) turėjo galimybių tapti pretendentu žaisti mačą su V. Anandu, bet pralaimėjęs paskutiniąją partiją ( kaip ir M. Karlsenas) surinko vienodai (po 8½) su M. Karlsenu taškų, bet varžovo papildomi turnyro rodikliai buvo geresni, tad atiteko 2-oji vieta.

Laimėjęs 2013 m. Tromsėje vykusias Pasaulio šachmatų taurės varžybas, pateko į 2014 m. Kandidatų turnyrą. Čia V. Anandui rimto pavojaus nekėlė, bet laimėjęs paskutinę partiją prieš V. Topalovą ir pasivijęs dar du dalyvius, dėl geresnių papildomų rodiklių užėmė 3-ią vietą (7 iš 14).Leave a Reply

  

  

  

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>