Pagal abėcėlę

  • A (131)
  • B (39)
  • C (20)
  • Č (10)
  • D (83)
  • E (44)
  • F (35)
  • G (40)
  • H (46)
  • I (18)
  • J (73)
  • K (59)
  • L (44)
  • M (96)
  • N (25)
  • O (21)
  • P (53)
  • R (63)
  • S (49)
  • Š (12)
  • T (35)
  • U (4)
  • V (82)
  • Z (7)
  • Ž (18)

Maiklas Džeksonas

Maiklas Džeksonas

Maiklas Džeksonas

Maiklas Džozefas Džeksonas (Michael Joseph Jackson, 1958 m. rugpjūčio 29 d. – 2009 m. birželio 25 d.) – amerikiečių dainininkas, dainų autorius, šokėjas ir prodiuseris.

Jo sėkminga karjera ir asmeninis gyvenimas apie 40 metų buvo populiariosios kultūros dalis. Atlikėjas dar žinomas kaip „MJ“ arba „Pop Karalius“.

Maiklas Džozefas Džeksonas gimė 1958 m. rugpjūčio 29 d. Garyje (pramoninis priemiestis Čikagoje, Ilinojuje) darbininkų šeimoje. Jo tėvai – afroamerikiečiai Džozefas Volteris „Džo“ Džeksonas ir Katerina Esther. Maiklas buvo septintas vaikas šeimoje. Kiti jo broliai ir seserys – Rebi, Džekis, Tito, Džermenas, La Toja, Marlonas, Rendi ir Dženet. Džozefas Džeksonas buvo plieno fabriko darbininkas, taip pat, kartu su broliais, – R&B grupės įkūrėjas ir narys. Džeksono motina buvo pamaldi Jehovos liudytoja.

Maiklas Džeksonas nuo pat mažens kentė fizinį ir emocinį smurtą iš tėvo, kuris versdavo jį begalę laiko skirti repeticijoms, dažnai mušdavo, plūsdavo. Tačiau Maiklas nevengė pripažinti, kad tėvo griežta drausmė buvo svarbi pasisekimo karjeroje dalis.

Pasak Marlono Džeksono, vieno kivirčo metu tėvas Maiklą pakabino žemyn galva už vienos kojos ir „kumščiais vis daužė jo sėdmenis ir nugarą“. Džozefas taip pat savo sūnus mėgdavo pargriauti ar stumtelėti į sieną. Tėvas vaikus dažnai bausdavo už jų nepasisekimus. Duodamas interviu Maiklas užsiminė, kaip Džozefas atsisėdęs ant kėdės, su diržu rankose, grasindavo „stipriai prilupti“, jei kuris jo vaikų ką nors padarys neteisingai. Vieną naktį, Maiklui miegant, Džozefas, mūvėdamas guminę kaukę, pro langą įlipo į miegamąjį ir ėmė žvėriškai šaukti. Anot Džozefo, taip jis siekė vaikus išmokyti nepalikti atviro lango nuėjus miegoti. Po tokių potyrių Džeksonas prisipažino dažnai sapnavęs košmarus, kuriuose jautęs, kad jį kažkas iš miegamojo nori pagrobti.

Džeksonas pirmąkart apie vaikystėje patirtą smurtą viešai prabilo 1993 m., duodamas interviu Oprah Winfrey. Jis prisipažino vaikystėje dėl vienišumo dažnai verkęs, o pamačius tėvą jį net imdavo pykinti. Interviu filmui Living with Michael Jackson (2003) metu, kalbėdamas apie smurtą vaikystėje, pravirko.

Džeksono muzikinis talentas atsiskleidė ankstyvaisiais gyvenimo metais, penkerių metų jam atliekant kūrinį bendraklasiams ir kitiems kalėdiniame koncerte. 1964 m. Maiklas ir Marlonas įsijungė į Brolių Džeksonų grupę, suburtą brolių Džekio, Tito ir Džermenas, kaip atsarginiai muzikantai, grojantys atitinkamai kongomis ir tambūrinu. Vėliau Maiklas tapo atsarginiu vokalu ir šokėju. Jam būnant aštuonerių, jis su Džermenu tapo pagrindiniu vokalu, o grupė buvo pervadinta į The Jackson 5 (Džeksonų penketukas). Muzikinė grupė intensyviai gastroliavo po vidurio vakarų JAV 1966–1968 m. Grupė dažnai pasirodydavo vadinamuosiuose „chitlin’ circuit“, įvairiuose juodiesiems skirtuose klubuose, kur dažniausiai koncertuodavo prieš striptizą ar kitus suagusiųjų numerius. 1966 m. grupė laimėjo dideliame vietiniame talentų šou ir neliko nepastebėta tuomet garsios įrašų kompanijos „Motown sound“.

Džeksonų penketukas 1967 m. vietinei įrašų kompanijai Steeltown Records įrašė keletą dainų, tokių kaip „Big Boy“, o 1968 m. pasirašė sutartį su Motown Records. Žurnalas „Rolling Stone“ vėliau Maiklą apibūdino kaip „vunderkindą, turintį nepakartojamą muzikinį talentą“ bei pastebėjo, kad Maiklas „greitai įsiveržė į priekį kaip pagrindinis vokalas“, nors su broliais ėmęs pradėti šokti ir dainuoti neseniai. Nors Maiklas dainavo „vaiko balsu, jis šoko kaip suaugęs šokėjas ir dainavo su R&B/gospel atlikėjų Semo Kuko, Džeimso Brauno, Rėjaus Čarlzo ir Styvo Vonderio intonacija“. Netrukus grupė pagerino asmeninį rekordą, pirmiems keturiems singlams („I Want You Back“, „ABC“, „The Love You Save“ ir „I’ll Be There“) užėmus pirmąsias vietas Billboard Hot 100 topuose. 1972-74 m. Džeksonas išleido pirmuosius keturis solo studijinius albumus (su Motown), tarp kurių Got to Be There ir Ben. Albumai išleisti kaip Jackson 5 frančizė. Grupės pardavimai ėmė smukti 1973 m. Nors grupės hitai tebebuvo tarp 40 geriausių topuose, o kiti, pavyzdžiui, „I Am Love“, – ir tarp 20 geriausių, Jackson 5 paliko Motown kompaniją 1975 m.

Nuo 1988 iki 2005 m. Maiklas Džeksonas gyveno savo rančoje Neverland, kur jis buvo įkūręs pasilinksminimų parką ir privatų zoologijos sodą. Džeksono rančoje dažnai lankydavosi vaikai su negalia bei sergantys mirtinomis ligomis.

Tačiau po to, kai pasirodė informacijos, kad vaikai kartais miegodavo M. Džeksono miegamajame, gandai apie vaikų nakvojimą pas dainininką sukėlė neigiamą žiniasklaidos reakciją. Pirmą kartą tokia informacija pasirodė 1993 m., kai Džeksonas buvo apkaltintas seksualiniu vaikų išnaudojimu. Antrą kartą dainininko santykių su vaikais klausimas į viešumą iškilo po dešimties metų, kai buvo parodytas dokumentinis filmas „Living with Michael Jackson“. Dainininkas buvo paduotas į teismą už seksualinį vaikų išnaudojimą, bet po to išteisintas. Nuo didelį atgarsį visame pasaulyje sukėlusio teismo proceso, Maiklas Džeksonas yra gyvenęs keliose užsienio valstybėse (Bahreine ir Airijoje), tačiau vėliau sugrįžo į JAV, kur 2009 m. birželio 25 d. mirė.

2009 m. birželio 25 d. rytą, kaip pranešama, Maiklas Džeksonas prarado sąmonę savo namuose Los Andžele. Atvykus medikams, Džeksonas nekvėpavo, jis buvo skubiai reanimuotas. Džeksonas patyrė komą ir mirė nespėjus jo nugabenti į ligoninę.

Po skrodimo M. Džeksono mirties priežastimi oficialiai pripažintas apsinuodijimas įvairiais anestetikais. Vėliau teismo medicinos ekspertai įvardino jog tai buvo žmogžudystė. Dėmesio centre atsidūrė Maiklo Džeksono gydytojas kardiologas Konradas Murėjus.

Tarp Maiklo Džeksono pasiekimų muzikos industrijoje – revoliucinga muzikinių klipų transformacija, aukšto lygio albumų leidyba ir jų pardavimas, kaip naujas būdas įrašų kompanijoms gauti pinigų, lyderiavimas popmuzikos pasaulyje 1980-aisiais bei tapimas pirmuoju juodaodžiu dainininku, kuris iš kūrybinės nežinomybės išvedė jauną MTV kanalą. Atlikėjo išsiskiriantis stilius, judesiai ir vokalas įkvėpė, padarė įtaką ir pagimdė visą hip – hop, pop ir R&B muzikos žanrų dainininkų kartą (Mariah Carey, Usher, Britney Spears, Justin Timberlake, Omarion, Ne-Yo, Chris Brown ir t. t.). Gineso rekordų knygoje Maiklas Džeksonas įvardintas kaip „Pats sėkmingiausias visų laikų pramogų pasaulio atstovas“.

Be muzikinės veiklos, dainininkas dar žinomas dėl choreografijoje naudojamų sudėtingų fizinių technikų (robotas arba mėnulio eisena), kurios padarė įtaką vyraujančios mados šokiams bei pramogoms.

Per visą savo gyvenimą ir kūrybą Maiklas pasisakė už humaniškumą, lygybę ir pasaulinę taiką. Maiklas Džeksonas surinko ir paaukojo milijonus dolerių vargingai gyvenantiems vaikams ir šalims. Po „Heal the World“ singlo sėkmės 1992 m. įkūrė tokio pat pavadinimo labdaros fondą.

2000 m. Gineso rekordų knygoje Maiklas Džeksonas pagerino „Daugiausia labdaros ir paramos organizacijų remiantis POP atlikėjas“ rekordą. Teigiama, kad finansiškai ar idėjiškai rėmė 39 organizacijas.

Maiklas Džeksonas iš viso pelnė 18 Grammy apdovanojimų (vien per 1984 m. apdovanojimų ceremoniją jų pelnė 8 – dar vienas rekordas), JAV išleido 13 „numeris vienas“ singlų – daugiau nei bet kuris kitas vyras atlikėjas Hot 100 eroje. 2006 World Music Awards paskelbė, kad visame pasaulyje Džeksonas iš viso pardavė daugiau nei 750 000 000 kopijų įrašų ir labdarai atidavė 300 milijonų JAV dolerių.

Maiklas Džeksonas – daugiausiai įrašų pasaulyje pardavęs dainininkas ir vienas daugiausiai labdarai aukojusių humanitarų, kurio pastangos buvo įvertintos Nobelio taikos premijos nominacija.



Leave a Reply

  

  

  

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>